15 STRON ŚWIATA

TWÓRCY

ZUZANNA SOLAKIEWICZ - REŻYSER
Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała reżyserię filmową w Sam Spiegel Film & TV School w Jerozlimie i w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka esejów historycznych i antropologicznych. W 2009 roku wyreżyserowała przedstawienie dla dzieci „Wielka kariera krowy Andżelajny”. Autorka filmów dokumentalnych prezentowanych na międzynarodowych festiwalach i emitowanych w telewizji: „Kabaret Polska” (2008), „Tak, to jest” (2010), „Jorcajt” (2012).

ZVIKA GREGORY PORTNOY - OPERATOR
Operator i reżyser. Ukończył fotografię na Akademii Sztuki i Projektowania Besaleela oraz wydział operatorski Szkoły Filmu i Telewizji Sama Spiegela w Jerozolimie. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor zdjęć do wielu filmów fabularnych i dokumentalnych. Operator obrazu filmu „Short on cash”, którego premiera odbyła się w sekcji filmów krótkometrażowych podczas festiwalu filmowego Cannes w 2014 roku. W tym samym roku brał udział w warsztatach ZagrebDox.

MATEUSZ ROMASZKAN - MONTAŻYSTA
Niezależny montażysta filmowy. Pracował nad zróżnicowanymi projektami producentów niezależnych, studiów filmowych, szkół i stacji telewizyjnych. Tworzył projekty audiowizualne dla Muzeum Powstania Warszawskiego i Archiwum Historii Mówionej. Współpracował z magazynem A4 oraz z amerykańskim magazynem ISSUE jako autor i fotograf prasowy. Jest montażystą i współtwórcą scenariusza nominowanego do Oscara krótkiego filmu dokumentalnego „Królik po berlińsku”.

MARCIN LENARCZYK - REŻYSER DŹWIĘKU
Po ukazaniu się płyty dj LENAR/RePRES, gdzie potraktowałem twórczość Eugeniusza Rudnika jako materiał wyjściowy do przetworzeń i własnych interpretacji, okazało się, że mogę wejść jeszcze głębiej w jego świat. To było nieocenione doświadczenie – możliwość wczucia się w jego sposób myślenia o sztuce, poznania z pierwszej ręki tajemnic jego technik kompozytorskich, wzruszająca wręcz okazja zwrócenia się w każdej chwili do niego z wszelkimi pytaniami. Tak zintegrowanej z moimi własnymi ambicjami i potrzebami artystycznymi pracy nad filmem jeszcze nie przeżyłem.

WERONIKA PELCZYŃSKA - CHOREOGRAF
Niezależna tancerka i choreografka, absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu i Politechniki Warszawskiej. Stypendystka programu DanceWeb 2013 (ImpulsTanz) oraz Carte Blanche 2013 (Modul Dance). Jako tancerka współpracuje z zespołami w Polsce, Niemczech i Austrii. Przygotowuje własne spektakle oraz tworzy choreografie w spektaklach teatralnych i filmach. Interesuje ją praca na pograniczu różnych sztuk. Jest członkinią grupy CENTRUM W RUCHU, przestrzeni dla sztuk performatywnych w Warszawie.

MARTA GOLBA - PRODUCENT
Absolwentka Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Katowicach oraz Podyplomowych Studiów Coachingu w Laboratorium Psychoedukacji Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Związana z Działem Produkcji w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i z OTTER FILMS Anna Wydra. Koordynator i kierownik produkcji wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych. W 2011 roku założyła własną firmę ENDORFINA studio. Ukończyła międzynarodowe warsztaty: Ex Oriente (2011,2013), Studio Nowe Horyzonty (2012), Emerging Producers (2012), DOK.Incubator (2013).

ERIK WINKER - KOPRODUCENT
Studiował produkcję telewizyjną I reżyserię filmową. W 2008 roku wspólnie z Andreasem Brauerem i Martinem Roellym założył firmę produkcyjną HUPE Films. Producent wielu filmów dokumentalnych, m.in. dla WDR, ZDF, ARTE, SF, YLE, TVE, BBC. Wykłada w szkołach filmowych i prowadzi liczne warsztaty. Członek zarządu Filmbüro NW i członek EDN.